„Jmenuji se Zuzka a mým oborem je speciální rodičovství. Už řadu let se věnuji vědomé výchově syna s autismem a dnes své zkušenosti a poznání sdílím s rodiči, kteří se na stejnou cestu teprve vydávají.

Pomáhám jim, aby byla snazší a jejich dítě šťastnější.“

O MNĚ

Jak se z největší životní lekce stalo poslání

JSEM MÁMA

Jsem máma chlapce s autismem. Je výjimečný, je ryzí a ve svém životě ušel tolik, co mnozí neujdou za dlouhá léta. Jeho prognóza však ve třech letech nebyla příliš nadějná.

JSEM DŘÍČ

Jenže já jsem taky systematik, dříč a tvrdohlavý beran. Do výzvy s názvem autismus jsem se tehdy vrhla naplno třeba proto, že mě zahltil strach - zodpovědnost za jeho naděje na úspěchy a samostatnost ležela hodně na mých bedrech. Ale taky proto, že jsem mu docela jednoduše chtěla porozumět.

Toužila jsem po napojení, které mi scházelo. Napojení, jehož absence byla znát v dlouhém čekání na první slovo. 

Byla znát v našich  tichých  dnech plných stereotypů  a  podivných her a taky v jeho nečekaných krizích. Byla znát v minimální potřebě fyzického kontaktu, byla na první dobrou viditelná při bolestném srovnávání s jinými dětmi.

Autismus bylo tenkrát cizí slovo, jehož obsah se učím chápat dodnes. Autistické spektrum přináší odlišnost, ale je mýlkou si myslet, že naše děti mají svůj svět. Není žádný jejich svět a pak ten náš; je jen jeden, společný. A naším úkolem je pomoci jim se v něm potkat a porozumět si.

A právě to celá léta dělám. Hledám cestu k synovi a pomáhám mu připojit se na tu mou. Už pěkných pár let překonává původní prognózy a i přes silnou symptomatiku v raném věku je z něj dnes veselý žák běžné základní školy.

JSEM VYPRAVĚČ

A tak jsem se stala i vypravěčem a náš příběh sdílím dál, abych mohla pomáhat a být inspirací.

PRO KOHO?

Pro všechny rodiče dětí na spektru, pro něž je autismus zatím jen slovem a na něž čeká stejná cesta, jakou už léta jdeme my. Není nutné opakovat stejné chyby, trápit se pokusy omyly a být na to sami.

Pro všechny rodiče dětí na spektru, kteří už na té cestě chvíli jsou a občas klopýtají. Ani ti by na to neměli být sami. I oni potřebují občas připomenout, jak se v tom všem neztratit dítěti i sami sobě.

Pro pedagogy a další pečující, kteří mají srdce i mysl otevřené a našich dětí se nebojí. Čekají je velké výzvy a naši podporu potřebují.

Pro veřejnost, která má odvahu přijmout fakt, že naše děti jsou součástí společnosti. Pro lidi, kteří chápou, že první krok ke vzájemnému porozumění musíme udělat my.

PÍŠU, VZDĚLÁVÁM, PŘEDNÁŠÍM

JAK INSPIRUJU?

Píšu články, sdílím dobré zkušenosti z různých oblastí. Jsem aktivní na sociálních sítích, o autismu mluvím na Youtube. Nabízím přednášky pro pedagogy, kurzy pro rodiče, konzultace a eBooky pro všechny zúčastněné. Občas pořádám virtuální kávy pro rodiče a jsem jedno ucho, když se potřebují svěřit.

Ve všem, co dělám, mám stejný ZÁMĚR.
Chci předávat znalosti a zkušenosti stejně jako povzbuzení a podporu.

Pak se na své cestě s dítětem s PAS nebudete cítit ztraceni a už vůbec ne sami!

NE/NABÍZÍM

CO ODE MĚ ČEKAT?

Jednoduše všechno, co jsem se za ta léta naučila.
Rady, tipy do praxe, znalosti.
Pochopení, podporu.

CO URČITĚ NEOČEKÁVAT!

Instantní a univerzální řešení.
Cestu bez práce a zázraky na počkání.

Zodpovědnost za výchovu našich dětí s PAS leží primárně na nás na rodičích. Neodevzdat ji výhradně terapeutům a školkám nebo školám je první krok. Být rodičem, terapeutem a láskyplnou náručí v jednom je to nejlepší, co můžeme dětem dát. Pak mohou naplnit svůj potenciál, ať už je jakýkoliv.

Povedu vás jako rodiče a naučím vás vše nezbytné i jako pedagogy. Nabídnu vám jinou perspektivu a naději. A tohle všechno dělám a budu dělat s láskou a pochopením. Protože moje největší životní lekce se stala posláním, které jsem hledala.

PŘEDSTAVUJU SE

Máte radši mluvené slovo? Poslechněte si můj příběh a to, jak se dívám na autismus, v podcastu Sandry Procházkové. Dozvíte se mnohé! Stačí kliknout na obrázek.