DÍTĚ S AUTISMEM A ŠKOLA: PŘÍBĚH Z PRAXE

Máte dítě s autismem, které nastupuje do první třídy?
Nebo jste pedagog či asistent pedagoga a očekáváte příchod nového žáčka s PAS?

Řada těchto dětí nastupuje v rámci inkluze do škol běžných. Dokáží se zadaptovat na nové prostředí, porozumí pracovnímu režimu?
A co spolužáci či pracovní pomůcky? Je tu tolik otázek!

DÁ SE NA TO VŠECHNO VLASTNĚ PŘIPRAVIT?

Mám pro vás dobrou zprávu - připravit se na to rozhodně dá🙂
A pokud budete chtít, moc ráda vám ukážu jak na to. Provedu vás jako rodiče či pedagogy veškerými úskalími vzdělávání dítěte s PAS tak, aby pro malého žáčka byla škola radostí a aby cítil, že v ní má své nezpochybnitelné místo.

Když šel náš chlapec do první třídy, měla jsem obrovské obavy. Jak může dítě s autismem a ADHD vydržet ČTYŘI vyučovací hodiny?! Zvlášť když to obnáší do velké míry práci a nikoliv hru jako ve školce?

Bylo to pro mě nepředstavitelné. Před námi bylo najednou období, které mělo znamenat opravdový zlom. Čekala ho spousta nových tváří...a těch úkolů, co bylo před ním!

Od začátku jsme však se školou intenzivně spolupracovali na tom, aby vše dobře fungovalo. Praxe obohacovala, učila nás všechny a ukazovala tu správnou cestu. Každodenní komunikace s asistentem pedagoga, podpůrné vizuální pomůcky, motivační systémy a mnoho dalšího zajistilo, že náš syn proplul první třídou prakticky bez potíží.

Díky zdravým vzorům okolo něj podstatně více nastoupila řeč, rozvinuly se sociální dovednosti a dnes, po ukončení čtvrté třídy, vím, že INKLUZE NEMUSÍ BÝT STRAŠÁKEM. Může to fungovat.

Sdílená zkušenost je k nezaplacení

Na zkušenosti se školou se mě ptá mnoho čtenářů. Nedivím se - problematika inkluze je složitá a vlastně se v ní všichni teprve učíme orientovat - rodiče i pedagogové. Vím ale, že kde je vůle, je i cesta. A že i přes řadu nejasností lze dítě s autismem zařadit do vzdělávání tak, aby v tom bylo dobře všem zúčastněným.

I proto jsem na toto téma začala přednášet. Pak mě ale napadlo - co když tu přednášku můžu místo několika skupin ročně nabídnout každému, pro koho je to aktuální? Co když může být dostupná všem školám i rodinám a ukázat tak směr dříve, než dítě do školy nastoupí?

A tak vznikla její digitální forma aneb záznam přednášky

Dítě s autismem a škola: příběh z praxe

Pod názvem přednáška však rozhodně nečekejte žádnou suchou teorii! Naopak, získáte devadesát minut velmi praktických a konkrétních informací!
Tipy a doporučení z praxe, které usnadňují cestu rodičům i pedagogům.

Toto video je natolik odborně a objektivně zpracované, že by mohlo být použito jako výukový materiál pro všechny pedagogy i pro asistenty pedagoga. Pro rodiče je zpracováno srozumitelně, přehledně a bonusem navíc je otevřené předávání vlastních zkušeností maminky Zuzky. Vidím v něm velkou podporu jak rodičům, tak i pedagogům. Oceňuji také příjemný hlasový projev, video jsem bez přestávky shlédla celé, žádná „monotónní“ přednáška. Děkuji za tuto pomoc rodičům dětí s PAS, kterým určitě bude video nadějí, že i jejich dítě má šanci se toho hodně naučit a také doporučení, jak spolupracovat s učiteli a asistenty pedagoga. S dětmi s PAS pracuji ve speciální i běžné mateřské škole již 26 let a na začátku jsme se pídili po informacích, kde se dalo. Toto video je pro všechny rodiče i pedagogy profesionálním a zároveň lidským seznámením s problematikou vzdělávání dětí s PAS.
Eva ŠtěpánováSpeciální pedagog

Na co se můžete těšit?

Dozvíte se,

co je vhodné udělat ještě před prvním školním dnem, ať už jako rodiče či jako škola.

Uslyšíte

řadu tipů, jak přistupovat k dítěti s autismem, jak eliminovat zbytečné potíže, jak komunikovat.

Zjistíte,

jak dítěti s autismem vhodně organizovat výuku, a to včetně relaxace či využití alternativních metod.

Dostanete

informace o možném stresovém chování, o jeho častých příčinách a vhodném postupu včetně definice toho, co nedělat.

Uvidíte

nejrůznější příklady pomůcek, které pomáhají nastavovat pravidla, korigovat chování a napomáhat porozumění.

Získáte

doporučení vhodné beletristické literatury, která odlehčeným způsobem přibližuje specifika autistické mysli.

Určitě nečekejte...

...univerzální rady na každou situaci, která nastane. Každé dítě s autismem je jiné a každé může reagovat na vnější podněty nejrůznějším způsobem. Získáte však řadu informací, které dopomohou k tomu, abyste si dokázali poradit a nedělali zbytečné chyby.

...teorii. Jak napovídá název, je to příběh z praxe - a proto je plný konkrétních situací a příkladů, díky kterým budete vědět, jak na to doma i ve škole.

Jmenuju se Zuzka Dvořáčková a už řadu let se věnuji vědomé výchově syna s autismem. Své zkušenosti a poznání teď sdílím s rodiči, kteří se na stejnou cestu teprve vydávají.

Součástí této cesty je dříve či později i školní docházka. Ve vzdělávání našeho syna sehrála zásadní roli běžná mateřská škola, která Kubíka hezky připravila na inkluzivní vzdělávání na ZŠ.

V průběhu uplynulých čtyř let jsem nasbírala řadu zkušeností a ověřila si, že i dítě s autismem může na běžné škole prospívat a být úspěšné. Co k tomu dopomohlo nám? Poslechněte si přednášku a inspirujte se. Pohoda dítěte a dobré vztahy škola vs. rodiče za to určitě stojí!

PŘEDSTAVTE SI JAKO
RODIČE...

PŘEDSTAVTE SI JAKO PEDAGOGOVÉ...

...že je vaše dítě ve škole šťastné, obklopené kamarády a je právoplatným členem kolektivu, který ho přijal takové, jaké je. Díky správnému přístupu a pomůckám využívá naplno svůj potenciál a dokáže věci, na které byste ani nepomysleli...

...že vám svěřené dítě s hendikepem zvládá školní docházku jako jiné děti. Že díky vámi nastaveným pravidlům a správné komunikaci plní své úkoly a rozvíjí vztahy se spolužáky. Představte si, že máte s dítětem dobrý vztah a dokážete společně zvládnout i občasné krize...

Je to možné a není to sci-fi. Povedu vás krok za krokem!

Poutavá, odborně kvalitní a především lidská přednáška. Zuzana Dvořáčková dává rodičům dětí s autismem přehledný manuál, který fázuje přípravu do školy po jednotlivých krůčcích a doplňuje ji o řadu příkladů. Jako rodič autistického dítěte zcela souhlasím s důležitostí vizualizace (a to i u verbálních autistů). To, že dítě mluví, neznamená, že dítě rozumí. Velmi oceňují také zařazení témat týkajících se komunikačního pasu, potřeby relaxace, motivace a také představení pomůcek, které dětem výrazně ulevují (sluchátka proti hluku, relaxační koutek aj.). Zuzana Dvořáčková se nevyhýbá ani palčivým otázkám (stimming u autistů, využití tabletu aj.). Perfektně zpracováno od začátku do konce.
Alexandra HabdasováPedagog a maminka holčičky s PAS
Za tuto úžasnou přednášku Zuzce mnohokrát děkuji. Je to přednáška velmi srozumitelná, lidská a inspirativní, plná skvělých praktických rad, motivací a zejména povzbuzení pro rodiče, děti, pedagogy či asistenty pedagoga a vůbec všechny, co se o tuto problematiku zajímají. Velice oceňuji Zuzčinu ochotu a zápal podělit se o své zkušenosti a podpořit tak všechny, co teprve začínají poznávat starosti spojené se vzděláváním dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Jsem přesvědčena, že mnohým shlédnutí této přednášky přinese úlevu a tak potřebnou motivaci a inspiraci do následujících školních let. Děkuji Zuzko a těším se na další tvé postřehy a rady.
Markéta BenešováSpeciální pedagog

Kolik to bude stát?

Cena přednášky je 290 Kč / 11 €.

Představte si, že si na takovou přednášku chcete někam zajít. Bude stát tolik? Asi ano. Možná méně.
Vy ale narozdíl od takové akce máte v tomto případě záznam, ke kterému se můžete kdykoliv vracet. Naschvál - na kolika školeních a seminářích už jste byli, říkali si, jak skvělé informace slyšíte a že si je musíte zapamatovat a pak...? Myslím, že to všichni známe🙂

Ještě nekončíme!

Pro ty z vás, kteří už tuší, že bude v rámci školy potřeba pracovat se strukturou a vizualizací, a nemají v tom tak docela jasno, mám speciální nabídku. Chcete-li to vzít poctivě a přibrat si k této přednášce i velmi návodný eBook JAK NA VIZUALIZACI A KOMUNIKACI U DĚTÍ S AUTISMEM, nabízím vám zvýhodněný balíček.

Přednáška Dítě s autismem a škola: příběh z praxe
+ eBook Jak na vizualizaci a komunikaci u dětí s autismem
(se všemi jeho bonusy)

v balíčku v hodnotě 780 Kč,
avšak pro Vás za celkovou cenu 600 Kč.

Rodiče, pedagogové, zvládnete to.

Pokud se rozhodnete využít mé pomoci, stačí si vybrat!

Přednáška
Dítě s autismem a škola: příběh z praxe

za 290 Kč / 11 €

Přednáška
Dítě s autismem a škola: příběh z praxe
+
eBook Jak na vizualizaci a komunikaci u dětí s autismem + bonusy

za 600 Kč / 23 €

Pokud máte doplňující otázky k eBooku či přednášce, neváhejte mi napsat!
Můžete mě kontaktovat e-mailem na zuzka@zuzanadvorackova.cz
nebo oslovit prostřednictvím zpráv na sociálních sítích:
FB Poznáváme autismus
IG Poznáváme autismus